Muzeul Național de Artă Timișoara

Muzeul Național de Artă Timișoara, organizează în cadrul evenimentului „Ziua Județului  Timiș”, vineri, 28 iulie, între orele 10 – 11.30 un atelier de mediere culturală adresat copiilor cu vârste cuprinse între 7 și 12 ani.

Activitățile vor avea drept obiectiv familiarizarea participanților cu patrimoniul cultural al muzeului, al județului Timiș si al regiunii Banatului. Astfel, copiii vor fi invitați să participe la atelierul de tehnici mixte desfășurat în contextul expoziției „Timișoara – Portretul unui oraș”, unde vor avea prilejul de a cunoaște Timișoara prin prisma interpretărilor simbolice ale celor mai reprezentative obiective ale orașului realizate de artiști timișoreni.

Înscrierea la atelierul de mediere culturală se poate face telefonic la numărul: 0728278632, în limita a 15 locuri.

Anterior Tur ghidat – expoziția „Jocul cu hazardul: Romul NUȚIU. O retrospectivă/ Playing hazard: Romul NUȚIU”