Muzeul Național al Banatului

În data de 28 iulie 2023, cu ocazia Zilei Județului Timiș, Muzeul Național al Banatului este onorat să invite publicul la un eveniment special, „Timișoara în Culori și Povești: Tururi gratuite ale expozițiilor”.

Acest eveniment va permite vizitatorilor să descopere și să aprecieze valorile culturale și istorice ale Banatului prin intermediul unor tururi ghidate gratuite pe parcursul zilei, desfășurate în programul obișnuit de funcționare al muzeului. Indiferent de vârstă, de la cei mai tineri la cei mai vârstnici, toți vizitatorii sunt invitați să își reamintească și să celebreze patrimoniul nostru cultural comun.

Detaliile referitoare la programul tururilor ghidate vor fi anunțate în perioada următoare.

Expozițiile care pot fi vizitate în cadrul acestui eveniment includ:
Prinț și Sultan. Decenii de Război și Fronturi Fluctuante la Hotarele Sublimei Porți
Istoria militară a Banatului
Expoziția Ștefan Popa Popa’s
Patrimoniul sub reflectoare Timișoara – Lumi paralele
Ciprian Porumbescu – 170. O viață, o epocă, un ideal
Expoziția Epoca Frumoasă (ilustrații realizate de copii)
Expoziția Îndrăgostiți de Amintiri
Expoziția Arta în Epoca de Gheață

Ne așteptăm ca acest eveniment să joace un rol important în consolidarea și promovarea patrimoniului cultural al Județului Timiș și să ofere un moment de celebrare și învățare pentru toți locuitorii săi.

Anterior Expoziția de artă contemporană „MITOLOGII SUBIECTIVE PENTRU UN TOPOS DAT”