28 iulie 2022
Parcul Rozelor

Lada cu zestre. Gala Festivalului de folclor

În 28 iulie, străzile Timișoarei vor răsuna de bucuria jocurilor și a cântecelor bănățene printr-un alai, în care participanți din tot județul, invitați la gala Festivalului-Concurs Lada cu Zestre, ediția a XV-a, 2022, se vor deplasa din Piața Victoriei până în Parcului Rozelor în ritmul torogoatelor și al cântecelor care alcătuiesc farmecul tradițiilor timișene. Pe scena din Parcul Rozelor vor urca 10 formații de cântece și dansuri din județul Timiș (Sânnicolau Mare, Stanciova, Ghiroda, Junii Timișului, Comloșu Mare, Giarmata, Făget, Checea, Voiteg și Jimbolia). Spectacolul tradițiilor bănățene va fi întregit de programul prezentat de Ansamblul Profesionist Banatul, dirijor Sebastian Roșca, coregrafia Brândușa și Nicolae Stănescu.  Prezintă Felicia Stoian și invitații săi.

• Organizer Name: Centrul de Cultură și Artă al Județului Timiș
Anterior Flashmob. Horă populară