28 iulie 2022
Bastionul Maria Theresia

Moment festiv. Schimb de gardă

Ziua Județului Timiș va fi marcată printr-o serie de manifestări pentru toate gusturile și genurile de vârstă. Astfel, în 28 iulie, la Bastionul Theresia de la Muzeul Național al Banatului, suntem invitați la „Schimbul de gardă”, un eveniment în care se prezintă uniforme ale Armatei Române din Primul Război Mondial, reprezentând generali, ofițeri, subofițeri, soldați și surori de caritate, ca omagiu adus Reginei Maria. Se vor mânui arme, se va prezenta onorul, se  va spune rugăciunea înaintea plecării pe front și se va executa o salvă de tun.

• Organizer Name: Meuzeul Național al Banatului
Anterior Concerte acustice la Muzeul Satului Bănățean